Návod - Listy LoL
06
02.2014

Návod

   Autor: Kr.Pa.

Po nainstalování a prvním prohlédnutíhry jsem se dostali k návodu, kde si ukážeme základy a prvky hry. Pro porozumění toho návodu musíme znát popis hry.

Návod

Došli jsme ze stránky Začínáme. Teď se podíváme na základní ovládací prvky a mechanizmy hry v základním tutoriálu.

Šampiónem pohybuješ pravým kliknutím myši. Taktéž se můžeš pohybovat držení pravého tlačítka myši a posouváním tvého kurzoru do oblasti místa. Fog of war (mlha války) se odhaluje, když se ty nebo člen tvého týmu pohybuje v nezmapované oblasti. Buď opatrný, když se pohybuješ v mlze války, protože to nepříteli poskytne příležitost útoku ze zálohy.

Minioni

Šampiónův základní útok aktivuješ pravým kliknutím na nepřátelskou jednotku nebo budovu. Tvůj šampión bude automaticky pokračovat v útočení na cíl, který jsi vybral, dokud cíl nezemře. Minioni, na které útočíš, budou zvýrazněni oranžovým ohraničením. Zabitím nepřátelského miniona získáš zlato a zkušenosti.

Každý šampión má pět schopností. Pokaždé, když tvůj šampión získá level, získáš bod schopností k utracení. Schopnost se naučíš kliknutím na + (plus). Pořadí, v jakém zvyšuješ schopnosti svého šampióna, výrazně ovlivní roli, jak bude šampión fungovat v boji. Tvé schopnosti mají přiřazené Q, W, E a R klávesy.

Schopnost aktivuješ kliknutím na přiřazenou klávesu. Když zaměřuješ většinu schopností, tak levý klik zvolí tvůj cíl a pravý klik zruší schopnost. Ujisti se, že sis přečetl popis schopnosti, pochopíš tím, jak ji nejlépe použít v boji.

Každý summoner si může před startem hry vybrat dvě summoner kouzla. Summoner kouzla pomáhají tvému šampiónovi v bitvě a jsou přiřazeny na D a F klávesy. Poslední kouzlo recall (stažení šampióna na summoner platformu) mají všichni šampióni stejné. Recall bude zrušen jakýmkoliv pohybem, útokem nebo zraněním od nepřátel. Najdi si bezpečné místo daleko od boje k použití Recall kouzla.

U obchodníka si můžeš kupovat předměty pro šampióna. Zlato získáváš při smrtelném zásahu jakéhokoliv nepřátelského miniona. Taktéž získáš zlato zabíjením ostatních nepřátelských hráčů, nebo když pomůžeš při zabití nepřátelského hráče. Nákup provedeš dvojitým kliknutím na předmět. Předměty nemusí být nasazeny a zvyšují statistiky tvého šampióna automaticky po koupení. Doporučené předměty jsou vybrány pro každého šampióna a jsou dobrým přídavkem do arzenálu tvého šampióna.

Můžeš si odemknout kameru zmáčknutím Z klávesy nebo kliknutím na tlačítko zámku v pravém spodním rohu tvé obrazovky. Když je kamera odemčena, můžeš se přesouvat pohybem myši na okraj obrazovky. Stlačením Mezerníku si vystředíš kameru na svého šampióna.

Tvá minimapa obsahuje důležité informace o pozici tvých přátel a nepřátel. Minioni útočí na první věc, kterou vidí. Držení se za svými miniony ti zajistí, že ostatní minioni prvně zaútočí na ně.

Věže

Nepřátelská věž ochraňuje cestu do nepřátelské základny, věže budou vždy útočit na ty, jenž zaútočí na jejich spojenecké šampióny. Ujisti se, že následuješ pod věž své miniony, ti tak dostanou velké množství zranění místo tebe! Pozor na útočení na nepřátelské šampióny v blízkosti věže, tak pak rychle přepne cíl útoku na tebe.

Šampióni

Nepřátelský šampión se bude snažit zabít tvého šampióna, pokud se mu naskytne příležitost. Jeho zabitím získáš značné množství zkušeností a zlata. Když zaútočíš na nepřátelského šampióna, zavolá o pomoc, to způsobí, že jeho minioni a věže tě okamžitě napadnou. Nepřátelský šampión má taktéž rozmanitou sbírku schopností, kterou může použít v boji v různých situacích. Nejlepší je se seskupit se svými spojenci, než se pustíš do ostatních šampiónů.

Inhibitor

Zničení inhibitoru způsobí rození spojeneckých super minionů. Super minioni mají zvýšenou obranu a útok, to z nich dělá obtížné nepřátele pro nepřátelské šampióny a miniony. Tak dlouho, jak nepřátelský inhibitor drží sílu Nexus krystalu, tak jsou tví minioni oslabeni.

Nexus

Nexus je centrem nepřátelské síly a hlavní cíl tvého týmu. Zničením nexusu oddělíš kontrolu nepřátelských summonerů od jejich šampiónů, to ti zajistí vítězství.

Nyní pokračujeme bojovým tréninkem. Zde se seznámíme s výběrem šampiónů.

Po načtení se dostáváme do skutečného bojového tréninku. Jedná se o kompletní překlad ze hry!

Hlavní úkoly
Primární úkoly jsou hlavním cíle, které musí tvůj tým dokončit, k výhře bitvy.

Vedlejší úkoly
Vedlejší úkoly jsou dobrovolné, jejich dokončením vylepší tvé šance na výhru. Navíc získáš bonusové zlato.

Přesuň svůj kurzor sem.
Dobrá práce! Můžeš přejet myší přes úkol k detailnímu náhledu úkolu.

Klikni na mě!
Dobrá práce. Tipy poskytují důležité informace o velkém počtu funkcí v League of Legends. Proto si buď jistý, že jsi kliknul na všechny ikony, které se zobrazily nad minimapou.

Vyjdi ze základny
Pojdi se svým šampiónem pryč ze summoner plošiny na jednu ze tří linek za zdí základny.

Kup si startovací předmět
Před odchodem ze summoner plošiny klikni na obchod předmětů a kup si jeden nebo více startovních předmětů. První předmět ze seznamu doporučených předmětů je vždy dobrá volba.

Bez-manový šampióni
Většina šampiónů v League of Legends používá manu jako zdroj svých schopností. Někteří ale používají jiné zdroje. Například Garenovy schopnosti jej nestojí nic, samozřejmě musí čekat, dokud je nebude mít na cooldownu (znovu-dobití), než je bude moci znovu použít.

Vyber si schopnost
Nezapomeň utratit svůj první bod schopností. Bitva zatím nezačala, takže je teď dobrý čas na prohlédnutí schopností tvého šampióna a vybrat si jednu z nich.

Jména linek

Na mapě Summoner Rift je Top (vrchní), Mid (prostřední) a Bot (spodní) linka. Summoneři většinou používají tyto zkratky.

Mezi linkami se nachází džungle – prostor, v němž přebývají neutrální příšery. Ty neútočí na žádnou ze základen, za jejich zabití však můžeš získat další zlaťáky a speciální dočasné buffy. Hráč může přijmout roli džunglera a využít tyto oblasti jako hlavní zdroj svého příjmu. Džungleři se většinou pohybují mezi lajnami a přicházejí svým spolubojovníkům na pomoc do té lajny, kde jich je zrovna zapotřebí.

Znič nepřátelskou věž
Následuj svou vlnu minionů k první nepřátelské věži na jakékoli lince a znič ji. Čekej, dokud věž nezaměří tvého miniona, před útokem a ujisti se, že jsi v bezpečí před tím, než jsou tví minioni zabiti.

Zabij 5 nepřátelských minionů
Uděl smrtelný zásah 5 nepřátelským minionům. Při každém smrtelném zásahu získáš bonusové zlato.

Last hit (poslední zásah) miniona

Tvůj šampión získá bonusové zlato, pokud udělí smrtelný zásah nepříteli. Načasuj svůj útok opatrně, zvýšíš si tím své bohatství.

Získej zkušenosti
I když tvůj šampión neudělí poslední zásah, tak získá zkušenosti, když je v blízkosti úmrtí nepřítele.

Pasivní schopnost
každý šampión má unikátní pasivní schopnost, která funguje automaticky. Najeď si myší na ikonu a přečti si popis pasivní schopnosti tvého šampióna.

Zaměřování věží

Útočení na šampióna v blízkosti nepřátelské věže způsobí, že na tebe věž začne útočit. Snaž se tomu vyhnout, dokud nebude tvůj šampión dostatečně silný, aby přežil toto zranění.

NEBEZPEČÍ!

Varování! Je tady velmi malý počet spojeneckých minionů v blízkosti této nepřátelské věže. Věž na tebe zaútočí, pokud zde nebudou žádní minioni. Měl bys utéct na bezpečnou vzdálenost a čekat, dokud nepřijdou další spojenečtí minioni.

Použij Recall kouzlo
Recall kouzlo navrátí tvého šampióna na summoner plošinu. Plošina ti obnoví healthy, manu a můžeš si koupit nové předměty v obchodě, zatím co tam stojíš. Pozor, zranění od nepřítele zruší toto kouzlo.

Pohyb přes minimapu
Můžeš jednoduše navézt svého šampióna do vzdálených oblastí pravým kliknutím na minimapu.

Zabij vlky
Skupinu vlků můžeš najít v jihozápadní jungli. Zabij je a získej extra zkušenosti a zlato.

Zabij přízraky
Skupinu přízraků můžeš najít na jih od centra mapy. Zabij je a získej extra zkušenosti a zlato.

Kempy neutrálních monster

Většinu neutrálních kempů monster můžeš najít ve dvou rozdílných lokací v jungli. Většinou je bezpečnější útočit na kempy na spojenecké straně bojiště.

Keř

Vstoupil jsi do skupiny keřů. Pokud jsi uvnitř oblasti keřů, jsi pro nepřátele venku neviditelný, dokud nevstoupí do toho samého keře. Dávej si pozor, když vstupuješ do této oblasti – nepřátelští šampióni tě můžou očekávat a přepadnout tě.

NEBEZPEČÍ
Varování! Přicházíš k nepřátelské věži bez spojeneckých minionů před tebou. Měl bys počkat, dokud nedorazí spojenečtí minioni a to umožní věži útočit na ně, než se přiblížíš.

Málo healthů
Healthy tvého šampióna jsou velice malé. Měl by ses přesunout do bezpečné oblasti a použít Recall kouzlo k návratu na summoner plošinu, kde se vyléčíš.

Odměna za věž

Pokud je zničena nepřátelská věž, tak dostanou všichni spojenečtí šampióni bonusové zlato a zkušenosti. To rovněž umožní tvým minionům útočit hlouběji do nepřátelské oblasti a tím si tvůj tým zlepší kontrolu nad mapou.

Znič všechny nepřátelské věže na lince
Podpoř vlny svých minionů a znič všechny věže na jedné lince. To ti umožní zaútočit na nepřátelský inhibitor na této lince.

Ultimátní schopnost
Když tvůj šampión dosáhne levelu, odemkne si svou ultimátní schopnost. Tyto schopnosti většinou udělují velké množství zranění, ale mají výrazně větší cooldown. Velmi účinné při zabíjení protivníků.

Znič všechny vnější věže
I když to není potřeba, je dobrý nápad zničit první věže na každé ze tří linek, než se budete pokoušet zničit druhé věže. To vylepší týmovou kontrolu bojiště a získáte velký počet zkušeností a zlata.

Nebezpečí tlačení linky

Opatrně, tvůj šampión je hluboko v nepřátelském území a přitom není vidět větší počet nepřátelských šampiónů. Pokud chybí šampión, tak to hráči nahlásí v chatu: mia / miss / ss nebo pinknou na minimapu. Měj se na pozoru před přepadením.

Buffy (posílení) a debuffy (oslabení)

Tyto ikony ukazují pomocné nebo škodlivé efekty, které jsou známy pod názvy buff a debuff, a ovlivňují tvého šampióna. Najetím kurzorem na ně se ti zobrazí popis.

Zabij stařešinu ještěrů

Stařešina ještěrů může být nalezen na jihovýchodě jungle. Zabij jej a získej extra zkušenosti a zlato, stejně jako speciální buff pro tvého šampióna. Stařešina ještěrů je ctihodný soupeř. Ujisti se, že jsi zabij jeho monstra první a nezapomeň používat schopnosti tvého šampióna. Zabitím stařešiny ještěrů získáš pro tvého šampióna dočasný buff – požehnání stařešiny ještěrů. Tento buff způsobuje, že základní útoky tvého šampióna zpomalují nepřátelský movement speed a udělují nepřítel zranění po krátkou dobu.

Zabij prastarého golema

Prastarý golem může být nalezen na západě jungle, jižně od řeky. Zabij jej a získej extra zkušenosti a zlato, stejně jako speciální buff pro tvého šampióna. Prastarý golem je silný soupeř. Ujisti se, že jsi zabij jeho monstra první a nezapomeň používat schopnosti tvého šampióna. Zabitím prastarého golema získáš pro tvého šampióna dočasný buff – koruna prastarého golema. Tento buff způsobuje, že se ti mana regeneruje rychleji a schopnosti můžeš používat častěji.

Znič nepřátelský inhibitor
Zaútoč a znič odhalený nepřátelský inhibitor, poté se vám na této lince začnou rodit super minioni. To taktéž umožní útok na věže u nepřátelského nexusu.

Čas znovuzrození
Byl si zabit, ale nepropadej panice – smrt je součástí League of Legends. Po krátké době se tvůj šampión opět vyvolá na bojiště. Tato doba se zvyšuje s levelem tvého šampióna.

Chat
Chat od spojenců a nepřátel se nachází na levé spodní straně obrazovky. Můžeš psát spojencům stlačením klávesy Enter nebo psát všem stlačením kláves Shift a Enter zároveň. Můžeš si číst staré zprávy stlačením a držením klávesy Z.

Zobrazení tabulky skóre
Tabulka skóre zobrazuje staty a informace o každém šampiónovy na bojišti. Tabulku skóre můžeš vidět stlačením a držením klávesy TAB.

Získávání asistů

Získáš asist, když pomůžeš zabít nepřátelského šampióna. Tvůj šampión získá bonusové zlato, když dostane asist.

Odměna za inhibitor

Když zničíte nepřátelský inhibitor, začnou se vám v bázi rodit na této lince super minioni. Super minioni jsou mnohem silnější než normální minioni a je těžší je zabít.

Znič věže chránící nepřátelská nexus
Podpoř vlny svých minionů a znič věže umístěné před nepřátelským nexusem. Nexus pak bude zranitelný.

Baron Nashor

Baron Nashor je nejsilnější monstrum na mapě Summoner’s Rift. Bude potřebovat pomoc svých spojenců, pokud jej chceš zabít. Zabitím Baron získají všichni živý spojenečtí šampióni mocný buff a velkou odměnu zlata.

Utrácení zlata

Vydělal jsi spoustu zlata. Ujisti se, že sis koupil nový předmět, jakmile se znovu vrátíš na summoner plošinu. Nezapomeň, že můžeš použít Recall pro rychlý návrat.

Zabij Draka

Drak žije na jižní straně jihu řeky. Zabij jej a získej bonus zlato pro celý tvůj tým. Drak je velmi silné monstrum. Tvůj šampión by měl mít plné healthy a manu před útokem. Buffy z prastarého golema a stařešiny ještěrů to pomůžou rychleji zabít draka. Za zabití draka získáš pro sebe a spojenecké šampióny velkou odměnu zlata.

Znič nepřátelský Nexus
Zaútoč a znič odhalený nepřátelský nexus a vyhraj hru! Alespoň jeden inhibitor musí být zničený, pokud má zůstat nexus zranitelný.

Vyhráli jsme bojový trénink. Teď se dostáváme na obrazovku po boji.

Nyní jsme dokončili všechny dostupné tutoriály. Pokračujeme dále v boji s hráči proti AI.

Po dohrání Coop vs AI. se vrátíme na stránku Začínáme.