Průvodce pro nováčky - Listy LoL
03
05.2014

Průvodce pro nováčky

   Autor: Kr.Pa.

Po seznámení s hrou na stránce Začínáme se teď potřebujete seznámit se všemi šampióny, předměty, summoner kouzly, runami, talenty hry a mechanikami.

Průvodce pro nováčky

Liga je plná šampionů všech možných typů – najdeš zde geniální zloduchy, mocné hladové příšery i vše mezi tím. Každému šampionovi vyhovuje jiná týmová role a strategie, takže nezoufej, pokud ti první výběr postavy tak úplně nesedne.

Za ničení jednotek a budov získává tvůj šampion v League of Legends zlaťáky. Další příjem si můžeš zajistit například uštědřováním smrtících úderů poskokům či šampionům, asistencí při zabití šampiona nebo pomocí některých run a vybavení. Za získané zlaťáky si v obchodě poblíž vyvolávací plošiny můžeš zakoupit spoustu mocných předmětů.

Talenty poskytují odstupňované bonusy, které zvyšují šampionovy atributy, posilují vyvolávačova kouzla a přinášejí různé speciální výhody. Používáním bodů v rámci daného stromu se ti zpřístupňují nové dostupné stupně. Chceš-li však používat některé pokročilejší specializace, budeš možná muset nejprve investovat několik bodů do přesně určených specializací nižší úrovně.

Tyto mocné schopnosti ti umožňují ještě výrazněji upravit šampiona tak, aby lépe vyhovoval tvému hernímu stylu. Na počátku každého zápasu si můžeš vybrat dvě libovolná vyvolávačova kouzla.

Prostřednictvím run si můžeš dodatečně upravit svého šampiona. Existují čtyři různé druhy, každý z nich se zaměřuje na jednu konkrétní sadu atributů. Runy se ukládají na přednastavené stránky, před zařazením do fronty se tedy ujisti, že ti jejich rozvržení vyhovuje!

Co-op vs. AI

Po dokončení výuky můžeš spojit své síly s ostatními vyvolávači a pustit se do zápasu 5 šampionů proti počítačem řízeným botům. Na rozdíl od výuky, ve které tvé kroky vede série úkolů a doporučených strategií, je zde jen na tobě a tvých spolubojovnících, jaký postup zaujmete při útočení na nepřátelské šampiony, obsazování strategických pozic a postupu lajnami, abyste nakonec dosáhli vítězství.

Kooperativní hry proti AI jsou ideálním způsobem, jak se v klidu seznámit se schopnostmi nového šampiona či si se svým týmem vyzkoušet novou strategii. Na rozdíl od výukových misí můžeš v těchto kooperativních zápasech komunikovat s ostatními vyvolávači a nastavit úroveň AI tak, aby odpovídala tvým schopnostem. Ať už máš za sebou jedinou hru, nebo sto, tento režim představuje ideální místo pro setkání s ostatními vyvolávači.

Jak spustit Co-op vs. AI hru

Uprostřed v horní části klienta PvP.net stiskni tlačítko Hrát. Ze seznamu dostupných možností na levé straně vyber položku Kooperativní hra proti AI. Zvol možnost Vyvolávačův žleb a požadovaný stupeň obtížnosti a buď vytvoř vlastní tým ze svých přátel, nebo nech systém, ať ti automaticky vyhledá vhodné spolubojovníky.

Nyní musíme odehrát dostatečný počet Co-op her, dokud nedosáhneme 5. levelu.

PVP

Ačkoliv má téměř každý šampion v League of Legends svůj protějšek v podobě bota, boj proti umělé inteligenci se nemůže v žádném případě vyrovnat prožitku ze střetu s živými protivníky. Dokonce ani nechvalně proslulý Annie Bot se nedokáže tvé strategii přizpůsobit tak dokonale jako opravdový živý protihráč.

Ať už se zařazuješ do fronty pro hru s týmem, nebo sólově, náš systém pro vyhledávání protivníků se postará o to, aby proti tobě stáli soupeři stejně schopní jako ty. Jak se budeš ve hře zlepšovat, bude stoupat i míra schopností tvých protihráčů.

Jak spustit Custom hru

Uprostřed v horní části klienta PvP.net stiskni tlačítko Hrát. Ze seznamu dostupných možností na levé straně vyber typ vlastní hry. Stiskni tlačítko Vytvořit, vyber Vyvolávačův žleb a pojmenuj svou hru. Máš-li na svém seznamu přátel dost hráčů na to, aby zaplnili všechny dostupné pozice, můžeš nastavit heslo. Volná místa můžeš také obsadit boty nebo nechat hru otevřenou, aby se do ní mohli připojit i ostatní vyvolávači. Až budeš mít vše připraveno, stiskni tlačítko Vytvořit hru a začni zvát přátele.
Vlastní hry s přáteli představují skvělý způsob, jak se pozvolna a bez zbytečného tlaku pustit do bitev proti ostatním hráčům
Pokud chceš do své vlastní hry pustit pouze hráče, které již máš mezi svými přáteli, můžeš utkání zamknout pomocí hesla
Potřebuješ-li pro spuštění zápasu více hráčů, můžeš volná místa v obou týmech zaplnit pomocí botů.

Vyhledávání protivníků v PvP hrách

Chceš-li se zařadit do fronty pro vytvoření zápasu, stiskni červené tlačítko Hrát, jež se nachází uprostřed v horní části herního klienta, a poté si z dostupných možností vyber typ hry, kterého se chceš zúčastnit. Po výběru mapy můžeš buď nechat systém, aby ti vyhledal spolubojovníky sám, nebo přizvi další vyvolávače a vytvoř si vlastní tým.

Chceš-li hrát společně s ostatními, můžeš si v sekci Skupina vybrat položku „Pozvu si do týmu vlastní spolubojovníky“. Jakmile se rozhodneš založit tým, otevře se herní lobby, ve kterém si můžeš zvolit, které přátele pozveš do zápasu. Jakmile vybereš všechny požadované spolubojovníky, stiskni tlačítko Pozvat hráče.

Chat

Tajemství úspěchu v League of Legends spočívá v komunikaci a týmové spolupráci. Následující chatové příkazy ti umožní dorozumívat se s ostatními vyvolávači.

Stiskem klávesy Enter otevřeš chatovou konzoli. Do tohoto okna můžeš napsat zprávu, kterou chceš odeslat ostatním vyvolávačům. Kliknutím na položku Odeslat týmu pošleš danou zprávu pouze svým spojencům, aniž by text uviděl nepřítel. Výběrem položky Odeslat všem se o své myšlenky podělíš s každým účastníkem aktuálního zápasu, který v nabídce Nastavení povolil možnost Veškerý chat. Hra je standardně nastavená tak, že při opětovném stisku klávesy Enter pošleš zprávu svému týmu znovu. Je-li chatová konzole prázdná, tak se stiskem klávesy Enter zavře.

Soukromé zprávy, neboli šeptání, jsou zprávy určené pouze jednomu vybranému vyvolávači. Napiš /whisper nebo /w, poté hráčovo jméno vyvolávače a nakonec zprávu, kterou mu chceš poslat.

/whisper SteveMcQueen Příliš žluťoučký yordle úpěl ďábelské ódy.

Když napíšeš do chatové konzole /reply nebo /r, automaticky odešleš zprávu vyvolávači, který ti jako poslední poslal soukromou zprávu. Soukromé zprávy od tebe může přijmout jen vyvolávač, kterého máš na seznamu přátel.

Čas od času se může stát, že nebudeš chtít dostávat zprávy od nějakého konkrétního vyvolávače. V takovém případě otevři podržením klávesy Tab výsledkovou tabuli a klikni na tlačítko pro umlčení vedle vyvolávače, kterého už nechceš nadále poslouchat.
Můžeš také do chatovací konzole napsat příkaz /mute následovaný jménem vyvolávače, jehož výroky tě urážejí. Zopakováním stejného postupu umlčení zrušíš.

Emotikony

Pro případy, kdy už slova nestačí, má každý šampion k dispozici kompletní sadu emotikonů, s jejichž pomocí můžeš na Polích spravedlnosti vyjadřovat své pocity. Když do chatového okno napíšeš příkaz /joke, /dance, /taunt nebo /laugh, provede tvůj šampion ve hře odpovídající akci. Tyto emotikony také lze v nabídce Nastavení přiřadit ke klávesovým zkratkám, což ti ve hře umožní je používat přesně v ten pravý okamžik.

Přátelé

League of Legends je týmová hra, ve které se miliony lidí den co den utkávají na Polích spravedlnosti. Zůstaneš-li v kontaktu s vyvolávači, s nimiž tě hra bavila, vybuduješ si tak trvalé vztahy a přátelství s ostatními. V této sekci najdeš náměty, jakým způsobem si přidávat hráče do seznamu přátel, vytvářet vlastní hry a spojovat síly s ostatními vyvolávači.

Seznam přátel představuje nejsnadnější způsob, jak zůstat v kontaktu s uživateli, s nimiž se ti dobře hrálo. Když přijmeš něčí žádost o přátelství (nebo když někdo naopak přijme tvou), budeš moci danému vyvolávači posílat zprávy, uvidíš, kdy je online, zpřístupní se ti přehled jeho statistik a mnoho dalšího.

  • Přidej si na seznam své přátele ze skutečného světa, vyhledej si je dle jejich jmen vyvolávače
  • Přidej si na seznam vyvolávače, kteří s tebou nastoupili do zápasu
  • Zobraz si profily svých přátel, historii zápasů a herní statistiky
  • Sleduj průběh utkání svých přátel.

Pozvat přátele do hry je velice snadné. Stačí si vybrat herní režim, který chceš spustit, a kliknout na tlačítko „Pozvu si do týmu vlastní spolubojovníky“. Následně si budeš moci zvolit přátele, které chceš ke hře přizvat.

  • Své přátele můžeš povolat do řady herních režimů.
  • Shromáždi až 10 přátel pro vlastní hru
  • Vytvoř a pojmenuj svůj tým, se kterým budeš bojovat v hodnocených zápasech.

Kam dále?

Nyjí již známe vše o hře. Teď je potřeba zlepšovat znalosti a triky šampiónů, předmětů a týmové spolupráce. Nyní se můžeme podívat dále až za hru. Je tu ještě pár věcí, o kterých by měl vědět každý hráč League of Legends.

Popis herních mechanik a možností hry.

Rady a tipy ke hře.

Vyvolávačův kodex slouží jako návod, jak se chovat na Polích spravedlnosti i mimo ně. Jeho cílem je ukázat ti význam týmové hry, poskytování konstruktivní zpětné vazby, budování vztahů s ostatními a pomáhání novým hráčům. Při porušení kodexu můžete být nahlášeni a potrestáni.

Pokud narazíš na nějakého soupeře, který se chová opravdu nevhodně, můžeš jej za jeho prohřešky nahlásit. Uživatelé, na které se nashromáždí větší počet stížností, skončí před Tribunálem. Tribunál je porota složená z vyvolávačů, která posuzuje hlášení o nevhodném chování a trestá uživatele, již se prohřeší proti Kodexu. Cílem tohoto uspořádání je zajistit, aby hráčům nic nekazilo zábavu a prožitek z bojů na Polích spravedlnosti.

Systém podporující slušné a nápomocné summonery.

V League of Legends můžeš bojovat na celé řadě různých map. Tato bojiště, takzvaná „Pole spravedlnosti“, mají rozdílné rozvržení, úkoly i podmínky pro vítězství. Navíc jsou na každém z nich dostupná různá vyvolávačova kouzla a předměty.

Hodnocené zápasy hry, které jsou odměněny.

League of Legends je společenská hra, valnou většinu zábavy si vychutnáš společně s ostatními uživateli. Vytvořili jsme tedy program pro zvaní přátel, v rámci kterého získáváš odměny za to, že do hry přizveš lidi ze svého okolí. Čím víc přátel si do hry přivedeš, tím víc odměn dostaneš.